Prohlášení o ochraně osobních údajů (verze 1)

„Ochrana Vašeho soukromí je pro nás priorita.“ Kolikrát jste četli podobnou hlášku, kdy následně došlo k úniku Vašich osobních údajů anebo v horším případě, kdy protistrana tyto osobní údaje rovnou prodala?
My jsme v podobných situacích už několikrát byli a nejenom proto považujeme soukromí a soukromí v online prostředí (tj. včetně ochrany osobních údajů) za jedno ze základních lidských práv.
Z těchto důvodů jsme se rozhodli zakomponovat koncept soukromí do jádra těchto stránek.

Osobní údaje, které zpracováváme

Zaprvé je zapotřebí sdělit, že timberhouse.cz (a veškeré varianty těchto stránek jako je www.timberhouse.cz anebo https://www.timberhouse.cz) nesbírá a tedy ani nezpracovává jakékoliv osobní údaje a tento fakt je snadno ověřitelný. Na těchto stránkách neexistuje možnost pro naše návštěvníky zadat své osobní údaje a to jakýmkoliv způsobem. timberhouse.cz nenabízí možnost zanechat veřejný komentář. Nejsou zde kontaktní formuláře. Není zde jakýkoliv rezervační systém.

Neosobní údaje, které zpracováváme

V této části prohlášení většina webových stránek vypisuje seznam osobních údaje, které sbírají. Takové stránky většinou argumentují, že jimi sbírané údaje jsou anonymizované – což není přesně pravda – a proto jejich navštěvníci nemají důvod se jakkoliv obávat.
My se snažíme být lepší než většina webových stránek.
Jsme zastánci názoru, že je zapotřebí podporovat jakékoliv FOSS alternativy, tj. otevřený a svobodný software, namísto populárních produktů a služeb, u kterých je zdrojový kód veřejnosti nepřístupný. Nejenom, že tento názor zastáváme, ale snažíme se jej také ctít, což by mělo být evidentní z následujících částí tohoto prohlášení.

Webové stránky

Naše webové stránky jsou postaveny na svobodném open source systému WordPress, který je spolu s doménou spravován u společnosti Wedos.cz, což je dle našeho přesvědčení společnost, která má ve vedení správné lidi, a hlavně se jedná o poskytovatele, který je registrován v ČR a jehož linuxové servery, na nichž běží i tyto stránky, jsou na území ČR.

Sledování třetí stranou

Sledování třetí stranou, tzv. third-party tracking, se v případě timberhouse.cz nekoná. Na těchto stránkách není ani jeden third-party tracker. Nepoužíváme ani jedno řešení od populárních společností jakými jsou Google, Facebook, Microsoft, Seznam či Yandex. Toto je snadno ověřitelné. Navštivte naše stránky v jakémkoliv prohlížeci s pluginem NoScript (anebo nás rovnou navštivte přes Tor Browser) a uvidíte pouze skripta těchto stránek. Bohužel, v tomto směru je jedna menší výjimka. WordPress využívá Google web fonts. Z hlediska online soukromí se jedná o nedostatek a vyřešení této věci je pro nás priorita.

Sledování ze strany timberhouse.cz

Stránky timberhouse.cz mají tzv. first-party tracking. Místo Google Analytics anebo jiných proprietárních software, tj. software s uzavřeným kódem, využíváme Matomo (dříve pod názvem Piwik), což je GDPR-kompatibilní „svobodný a open source software pro webovou analytiku“. Tento software je tzv. self-hosted, což znamená, že běží lokálně na stránkách timberhouse.cz. Přemýšleli jsme, že bychom webovou analytiku vůbec nevyužili, ale nakonec v nás zvítězila zvědavost, protože jaký smysl jsou webové stránky, když je nikdo nenavštěvuje a k tomu není nic lepšího než webová analytika. Matomo máme nastavený tak, že nepoužívá soubory cookies, automaticky anonymizuje veškerá data návštěvníků těchto stránek a také automaticky maže veškerá stará data (aktuálně máme stáří dat nastaveno na 365 dnů, ale pravděpodobně toto zkrátíme). Pro návštěvníky, kteří si nepřejí být sledováni i v takto omezené podobě, jsou k dispozici dvě jednoduché řešení. Buďto je možné vypnout javascript (ideálně přes plugin NoScript) anebo navštívit naše stránky z prohlížeče, u kterého je funkce Do Not Track zapnutá. DNT se nachází v nastavení prohlížeče, většinou v sekci soukromí, a i když je tato volba ignorována drtivou většinou internetu, Matomo nabízí automatické vypnutí sledování návštěvníků, kteří mají DNT zapnutý a proto jsme se rozhodli pro toto řešení.

Reklamy

Na těchto stránkách není ani jedna reklama. Nevyužíváme služby jako Adsense, Sklik či cokoliv podobného. Dalo by se říct, že jedinou reklamou na těchto stránkách jsou stránky samotné.

Závazek

Věříme, že v tuto chvíli souhlasíte s našim přístupem k ochraně soukromí a osobních údajů návštěvníků našich stránek. I přesto se snažíme se neustále zlepšovat. Pokud tedy máte jakékoliv otázky, kritiku či náměty k tomuto prohlášení o ochraně osobních údajů či našich rozhodnutí týkající se soukromí návštěvníků, napište nám na privacy@timberhouse.cz.

Poděkování

Blahopřejeme všem, kteří toto prohlášení dočetli až do konce. Pro Vás máme jako bonus pár zajímavých informací:

  • Věděli jste, že výchozí DNS servery pro kohokoliv, kdo se ubytuje v Timber House a využije naši bezdrátovou síť, jsou poskytnuty od fajn lidí z týmu CZ.NIC? CZ.NIC je neziskovým správcem národní domény .cz a také velkým zastáncem svobodných a open source software a online soukromí. Z toho důvodu jsou jejich DNS servery jedny z nejlepších z hlediska bezpečnosti, soukromí a spolehlivosti.
  • Podporujeme kryptoměny. Aktuálně přijímáme Bitcoin a Monero, ale pokud si myslíte, že bychom měli přijímat i jiné kryptoměny, dejte nám vědět.

Tato verze č.1 Prohlášení o ochraně osobních údajů je platná od 9. června 2019.Pokud jste tuto celou stránku přečetli a cítíte, že si potřebujete odpočinout, tak si při tom užijte poslech Královohradeckého pochodu, složeného v roce 1866 na památku Bitvy u Hradce Králové z téhož roku.